История

История на кафето
Кафето - най-популярната напитка в целия свят. Притежаващо прекрасен аромат, изискан вкус и силно тонизиращо действие, то представлява един стратегически важен продукт в световната търговия. По своето значение кафето успешно може да се сравни с нефта, като осигурява средства за препитание за милиони хора. За няколко столетия история, кафето е спечелило множество почитатели.
Подходящо при всеки повод - на делови обяд , на вечеря, в ресторант и в бар - тази прекрасна напитка, традиционно съпровожда общуването и е неизменен елемент при срещи с приятели, роднини и колеги. 

Легенда за откриването на кафето
Историята за откриването на кафето, любима напитка на цялото човечество, се губи във вековете. За първата среща на хората с кафето съществуват няколко легенди. Една от тях разказва за етиопския овчар Калид (или Калди), който живял през 3 век от новата ера. Калид забелязал, че когато козите му ядат листата и плодовете на определен храст, стават много буйни и не спят по цяла нощ. Тъй като бил любопитен, опитал и той тези плодове и почуствал прилив на сила.
 Според друга легенда, първи открили ободряващия ефект монасите в христианските манастири в Етиопия. Те приготвяли отвара от кафените плодове, която премахвала чувството на отпадналост през дългите религиозни церемонии. Наричали напитката "Кава" - в чест на персийския владика Кавуса Кая, който според преданията се възнесъл на небето с крилата колесница. Дали е било така или не, както и коя от тези истории е по-правдоподобна, никой не може да каже. 

Родина на кафето
За родина на кафето се смята Етиопия, където и до днес се среща като диворастящо растение. Своето триумфално пътешествие по света, кафето започва от Йемен, където се търгувало от арабските търговци и бързо придобило популярност.
Системното култивиране на кафе започва през 15 век. Износа за Близкия и Средния Изток ставал през пристанището в Мокка. Два века Йемен гопосподствал върху търговията на кафе по света.
Така кафето се разпространило в много азиатски страни, а чрез турската дипломация проникнало и в други култури.

Кафето в летописите
"През XII век малко дърво с красиви плодове, било засадено на Арабския полуостров, където скоро кафето станало любима напитка на бедуините. Многочислените ислямски поклонници, посещаващи Мека, бързо станали почитатели на любимото питие на местните. Скоро започнали да отнасят по родните си места и зърна кафе от Мека, наричайки го „ислямско вино“. Дори поради особено засилилата се страст на арабите към кафето, в 1511 г. висшето ислямско духовенство създало в Мека „Съвет по кафето“.На този съвет след дълго обсъждане било решено, че кафето развращава разума и чувствата на правоверните и ги отвлича от правата вяра. Кафето, както и виното, били забранени. Но не след дълго забраната касаеща кафето била постепенно и благополучно забравена.
Европа и Америка разбрали за съществуването на кафето значително по-късно, през XVII век. Само за няколко десетилетия ароматната тонизираща напитка се превърнала в стока от първа необходимост за обитателите на Стария и Новия Свят, повечето от които не си представяли утрото без традиционната чашка кафе. През XVII - XIX век европейските колонизатори основали плантации в благоприятни региони, като тези страни бързо станали основен източник на приходи. 

Интересни факти

Шведски експеримент

Крал Густав III решил да прекрати спора, коя напитка е по-здравословна - чая или кафето. В експеримента участвали двама братя близнаци, които били осъдени на смърт. Всеки ден на единия поднасяли голямо количество кафе, а на другия чай. Експеримента бил следен от двама професори. Изминали месеци и години. Двамата професори били убити от наемници, а двамата братя доживели до дълбока старост, в добро здраве. В крайна сметка, шведите предпочели кафето, както станало и по целия свят.

Кафето и цифрата 8

Самото разпространение и голямата популярност на кафето, крият немалко тайни и загадки, подържайки митичен ореол в своята втора родина. Колумбийците вярват, че кафето има божествена сила. В потвърждение на това е цифрата осем, която символизира безкрайността и Бог, играейки особена роля в легендите за кафето.

Така например: 
01 - кафеното дърво (Coffea) принадлежи към семейство брошови, които наброяват около 80 вида. От промишлено значение са два вида -арабика и робуста.
02 - откриването на кафето се датира към 800 година. Според легендата през 850 година, стимулиращите свойства на кафето били открити от овчар на има Калид:
03 - кафето се отглежда в 80 страни по света, съставящи така известния кафен пояс между 23-тия градус северна ширина и 25-тия градус южна ширина.
04 - плодовете на кафеното дърво узряват в течение на 5-8 месеца; а на височина плодоносното дървото достига 4 метра;
05 - за един сезон, едно кафено дърво ражда до 0,8 кг плодове;
06 - годни за използване се считат плодовете с размер на по-малък от 5 и не по-голям от 8 мм;
07 - пътя на кафето от събирането му до чашката вкъщи се разделя на 8 технологични етапа;
08 - 800 компонента образуват пълния аромат на кафето.